BORBA PROTIV COVIDA-19 / Beroš: 'Trenutno je 1791 zaraženih, od toga je 50 novozaraženih. Dosad je 35 osoba preminulo'

Hrvatska i dalje vodi bitku s koronavirusom, a javnost sve više zanima kako će izgledati popuštanje mjera opreza

16.4.2020.
13:55
VOYO logo

Trenutno je 1791 zaraženih, od toga broja 50 je novozaraženih unutar 24 sata, a preminule su još dvije osobe, dakle ukupno njih 35. Oporavljenih je dosad 529. Na respiratoru je 31 pacijent, a dosad je obavljeno ukupno 20.158 testiranja, objavio je ministar zdravstva Vili Beroš na redovnoj dnevnoj konferenciji za medije Nacionalnoga stožera civilne zaštite u Zagrebu.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Duborovniku je preminula ženska osoba stara 74 godine, a u Zagrebu u Klinici za infektivne bolesti muška osoba stara 78 godina. Obje osobe su imale značajni komorbiditet i teške kronične bolesti'', kazao je Beroš.

Ministar Beroš je podsjetio da su smrti češće kod kroničnih bolesnika: ''Kada osoba ima kroničnu bolest, onda je povod koronavirus i osoba je umrla s koronavirusom. Ako osoba nije imala kroničnih stanja, onda je umrla od koronavirusa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VEZANE VIJESTI

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković ponukana novinarskim pitanjem osvrnula se na novi proboj koronavirusa u privatnom domu za starije u Zagrebu. Istaknula je da su posjeti domovima za starije zabranjeni još krajem veljače: "Ministarstvo je poduzelo mjere za sve korisnike socijalnih usluga u Zagrebu. Što se tiče zaštitne opreme za sve ustanove u sustavu, jasno je da se s koronavirusom borimo već 50 dana. Svaki sustav je pristupio nabavi zaštitne opreme što je ranije mogao. Zašto to Zagreb nije napravio za privatne domove, ja ne znam".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Bedeković ne odgovara kad će izvješće, kaže samo: 'Uskoro'

I dalje, međutim, nije poznato kada će biti gotov nalaz inspekcije za slučaj doma u Splitu. Bedeković je samo rekla da su inspekcije Ministarstva tamo bile u petak i dodala da se ''analizira dokumentaciju i izrađuje izvješće koje će biti gotovo u što skorije vrijeme". 

I Beroš je podsjetio da je inspekcija njegova Ministarstva bila u domu u Splitu i da je rok za izvješće sredinom sljedećeg tjedna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Capak: Situacija u domovima je pod kontrolom

Jedno od pitanja koje se postavlja oko domova jest i pitanje zaštitne opreme te njezina korištenja, a ravnatelj Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak istaknuo je da je održana edukacija za korištenje zaštitne opreme. Međutim, ne zna je li to slučaj za privatne domove, a upitan zna li koliko su dugo štićenici privatnog doma imali simptome, ustvrdio je da osim tri prvozaražene osobe, ostali zaraženi nemaju simptome: "Na prvu dojavu na teren su izašla četiri epidemiologa i situacija je pod kontrolom".

Ipak, zasad se ne zna kako je virus ušao u dom. "Nemamo nikakvih indicija. Bitno je da su svi štićenici zbrinuti, pronađeni su rezervni djelatnici i sve funkcionira", kazao je Capak i odbacio moguću odgovornost sustava: ''Nikako sustav nije zakazao nego je odradio sve što je trebalo napraviti. Svi oboljeli su u bolnici, ostali su svi dobro. Nisu zaraženi djelatnici koji su komunicirali s ostalim dijelovima doma''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beroš je ranije danas na sjednici Vlade izvijestio javnost da je porast broja oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj i dalje linearan te je građane pozvao da se ne opterećuju datumom ukidanjem mjera ograničavanja kretanja i rada, kao i da prihvate da život nije stao nego se promijenio.

No, javnost želi znati kada će vratiti ipak donekle uobičajenom načinu života, a bliži se i ljeto i neko još uvijek razmišljalju o turističkoj sezoni koja će biti obilježena i dolaskom stranih turista. No, taj scenarij, čini se, nećemo tako skoro gledati, sudeći prema Capakovim upozorenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Božinović: Razgovaramo o blažim mjerama

Doduše, načelnik Stožera, ministar unutarnjih poslova te potpredsjednik Vlade Davor Božinović kazao je da postoji mogućnost da se u pojedinim županijama relaksiraju mjere.

Naime, Stožer će tijekom dana donijeti odluku da se u svakom županijskom stožeru oforme timovi koji će izvidjeti kako se na teritoriju pojedine županije provode HZJZ-ove mjere, najavio je Božinović: "Ti timovi će biti pod koordinacijom epidemiologa iz Stožera i vidjet će kako funkcinoniraju mjere i kakva je situacija. Promišlja se o popuštanju mjera u pojedinim županijama, ali još nema formalne odluke. Možda će takva odluka biti donesena kroz nekoliko dana".

  • Capak objasnio hoće li biti turističke sezone

A što se tiče sezone, Capak je upozorio da ako epidemiološka situacija ostane takva da druge zemlje imaju više zaraženih od nas, tada neće biti dozvoljen dolazak stranih turista: "Ako se situacija promijeni, ta je odluka podložna promjenama. Ako se dozvoli dolazak vanjskih turista, to će biti pod posebnim uvjetima''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuvši se na pisanja medija o mogućoj eventualnoj potvrdi stranih državljana da su zdravi, upozorio je da ona vrijedi samo kratko vrijeme: ''Već za 24 sata situacija može biti drugačija i takva potvrda epidemiološki ne vrijedi". ''Propisat ćemo mjere za hotele i uvjete ponašanja za turiste'', najavio je Capak.

Mikulić o 'ratnim profterima': Javno ćemo objaviti njihova imena'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako vrijeme prolazi, unatoč zabrani dizanja cijena, primjerice maski, tu se odluku i dalje ne poštuje pa je novinare zanimalo i je li itko kažnjen, a glavni državni inspektor Andrija Mikulić kazao je dasu inspektori proveli oko 800 nadzora.

''Nažalost, ustanovili smo da su neke trgovine na malo i veletrgovine dizale marže, suprotno odlukama. Na brašno se marža dizala 30 posto, na sredstva za dezinfekciju 590 posto. Idemo s ozbiljnim mjerama, kazna je od 10.000 do 100.000 kuna, a dao sam nalog da se ide upravo s najvećom kaznom. Pravne osobe kažnjavaju se s 300.000 kuna i zatvaraju se na mjesec dana", kazao je Mikulić.

"Ljudi koji dižu marže suprotno zakonima, ako dva i više puta to učine i mi ih ulovimo, onda neće biti kompromisa i da se ne navedu nazivi trgovačkih društava. Ako se netko bavi ovim stvarima u tijeku epidemije, to je u rangu ratnog profiterstva", zaključio je glavni državni inspektor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo