PONOVO RASTE NAPETOST IZMEĐU KOREJA: / SAD tvrdi da Kimova tvornica raketa još radi, sastaju se vojna izaslanstva

Image
Foto: afp

Sjeverna i Južna Koreja održavaju vojne pregovore u utorak u jeku rasta napetosti nakon što je SAD otkrio obnavljanje aktivnosti u sjevernokorejskoj tvornici za proizvodnju projektila.

31.7.2018.
8:37
afp
VOYO logo

Sastanak, drugi nakon sastanka u lipnju, održava se u pograničnom selu Panmunjom u demilitariziranoj zoni (DMZ) a trebao bi biti nastavak međukorejskog summita u travnju na kojemu su se čelnici dviju zemalja dogovorili ublažiti napetosti i zaustaviti "sve neprijateljske djelatnosti".

ZAVRŠIO RAT DUG 68 GODINA, SJEVERNA I JUŽNA KOREJA POTPISALE DEKLARACIJU: ‘Nova povijest počinje sada’Kim Do-gyun, glavni južnokorejski pregovarač koji je u ministarstvu obrane odgovoran za sjevernokorejsku politiku, rekao je novinarima prije odlaska u DMZ da će poduzeti napore da se ublaže napetosti i izgradi povjerenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZAVRŠIO RAT DUG 68 GODINA, SJEVERNA I JUŽNA KOREJA POTPISALE DEKLARACIJU: /

'Nova povijest počinje sada'

Image
ZAVRŠIO RAT DUG 68 GODINA, SJEVERNA I JUŽNA KOREJA POTPISALE DEKLARACIJU: /

'Nova povijest počinje sada'

Južnokorejsko ministarstvo obrane objavilo je prošli tjedan da kao prvi korak u provedbi sporazuma planira smanjiti stražarska mjesta i opremu duž teško utvrđene granice.

Viši američki dužnosnik u ponedjeljak je rekao za Reuters da su američki špijunski sateliti otkrili obnovljene aktivnosti u sjevernokorejskoj tvornici koja je proizvela prvi interkontinentalni projektil sposoban dosegnuti kopno SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvješćima u južnokorejskim medijima, očekuje se da će Sjeverna Koreja ustrajati na službenom mirovnom sporazumu.

Seul gubi vrijeme

Sjevernokorejski list Rodong Sinmun u utorak je optužio Seul da "gubi vrijeme" čekajući da sankcije budu ukinute tek nakon što bude obavljena cjelokupna denuklearizacija, a da sam ne poduzima pojedinačne akcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije Koreje tehnički su ostale u ratnom stanju od 1953. kad je stupilo na snagu primirje nakon Korejskog rata (1950-1953).

Napetosti zbog sjevernokorejskoga programa nuklearnog oružja ublažile su se početkom godine pošto je Pjongjang pokazao iznenađujuću dobru volju da se angažira u diplomaciji s južnom Korejom i SAD-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diplomatsko zatopljenje kulminiralo je u povijesnom sastanku između Kima i američkog predsjednika Donalda Trumpa u Singapuru 12. lipnja.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo